Stal Grupa 2 (18)

Andrzej Wolańki o grupie młodzików

Grupa Andrzeja Wolańskiego czeka jeszcze jedno spotkanie w Namysłowie lecz wczorajszym meczem z Odrą Opole już zapewniła sobie 1 miejsce w rundzie jesiennej w Opolskiej Lidze Młodzika.

Po meczu Trener Wolański odpowiedział na nasze kilka pytań.

AP: – Na początek gratulujemy wygranej w rundzie jesiennej. Jako jedyni ograliście Odrę, która do tej pory nie straciła żadnej bramki. Cały mecz z Odra prowadziliście grę więc wynik z całą pewnością nie jest przypadkiem?
A.W.: – Dziękuję bardzo w imieniu drużyny. Wynik meczu dla mnie osobiście nie jest przypadkiem, ani zaskoczeniem. Zawodnicy byli świadomi swoich umiejętności i przez cały mecz nie zwątpili w swoją piłkarską jakość i wytrzymali mentalnie do końcowego gwizdka.

– Rok temu objąłeś zespół pamiętamy, że początki były dosyć trudne. Co zmieniło się przez ten rok?
– Od stycznia przeprowadziliśmy szczegółową selekcję zawodników z rocznikow 2007/08, której efektem jest drużyna występująca w Opolskiej Lidze Młodzików. 2019 rok był naprawdę bardzo wymagający dla tych chłopaków, bo musieliśmy stworzyć drużynę od podstaw i nauczyć się m.in. założeń gry w systemach 1-3-2-3 oraz 1-2-3-3. Główny nacisk kładziemy ciągle na rozwój indywidualny zawodników pod względem technicznym, taktycznym oraz motorycznym, nie zapominając w tym wszystkim o nauce w szkole (Zawodnicy 1-szej drużyny Młodzików mają obowiązek utrzymania średniej ocen w szkole 4,0 lub wyższą).

– Kogo chciałbyś wyróżnić za tą rundę?
– W tej drużynie ciężko kogoś wyróżnić ponad innych zawodników, ponieważ przez ten czas udało nam się stworzyć ciekawą grupę zawodników, która „walczy jeden za drugiego” i świetnie dogadują się między sobą i dążą wspólnie do realizacji swoich piłkarskich celów.

Jednak o każdym z zawodników należy powiedzieć kilka dobrych słów. Zaczynając od bramkarzy:
Alan Grobelski – przez ostatnie 10-miesięcy stał się prawdziwym numerem „1” w bramce. Spokój w rozegraniu, świetna praca na linii bramkowej. Naprawdę miło patrzy się jak „Banan” rośnie piłkarsko z każdym meczem.

Alex Raczkowski (2008) – razem z Alanem jest ostoją w Naszej bramce. Pewny na linii i gdy tylko uwierzy w swoje umiejętności to potrafi bronić każdą piłkę.

Kuba Małek i Adam Sztal – dwie ostoje Naszej defensywy. Dwójka obrońców świetnie współpracująca, uzupełniająca się perfekcyjnie. Ich rozwój w ostatnim czasie daje pewność, że rosną nam świetni obrońcy na przyszłość.

Robert Sikora – kapitan drużyny i niezbędna „6” w Naszej układance. Zawodnik wprowadzający spokój w defensywie, regulujący grę, obdarzony świetnym przeglądem pola. Jeden z Liderów całej drużyny.

Filip Marek, Filip Herman, Kornel Bachula – liderzy środka pola i Nasi reprezentanci w Kadrze OZPN. Cała trójka prezentuje niesamowitą jakość indywidualną, która daje nam osiągnąć przewagę nad przeciwnikiem w każdym ligowym meczu.

Tomek Górski, Dawid Kurowski, Kuba Kołodziej – Góra w tym sezonie strzela bramki w bardzo ważnych momentach i daje drużynie pozytywnego kopa. Tomek jeszcze nie pokazał pełni swoich możliwości, jednak z każdym meczem osiąga coraz lepszy poziom, co wróży, że następna runda może być jego popisem. Drugi z wymienionych doszedł do naszej drużyny dopiero we Wrześniu. Kura nie miał jednak problemów z aklimatyzacją w drużynie i z każdym kolejnym meczem pokazuje swoje nieprzeciętne umiejętności. Ostatni, ale tylko z wymienionych, bo niepodważalnie najszybszy z zawodników w drużynie Kuba Kołodziej to prawdziwa „petarda” na skrzydle. Świetny w pojedynkach 1vs1, swoją ruchliwością ułatwia pracę Naszym środkowym pomocnikom.

I na koniec dwójka najmłodszych zawodników Mateusz Mozoła (2008) i Filip Nowacki (2008). Mozli potrafi zrobić z piłką cuda. Na jego grę patrzy się z niesamowitą przyjemnością. Jego łatwość w wygrywaniu pojedynków 1vs1 oraz bramki „stadiony świata” to poezja piłkarska. Jednak nie można zapominać o niesamowitej pracowitości, zawziętości i ambicji, która jest niezbędna do osiągnięcia mistrzostwa sportowego – a zawodnikiem o takiej charakterystyce jest właśnie Filip Nowacki, który jest wzorem pracy na treningach.

– Nad czym będziecie pracować w najbliższym czasie?
– Kontynuujemy pracę rozpoczętą od stycznia. Musimy mieć świadomość, że 1-sze miejsce w Lidze Młodzika jest dobrym rezultatem, tylko należy pamiętać, że naszym nadrzędnym celem jest tworzenie piłkarzy kompletnych, którzy swoje największe osiągnięcia piłkarskie mają osiągać w wieku seniorskim, a nie w wieku 12-13 lat. Skupiamy się na realizacji zadań indywidualnych, grupowych oraz zespołowych odpowiednich do kategorii młodzik, mających na celu rozwój naszych zawodników i jak najlepsze przygotowanie do piłki 11-osobowej. Na pewno w okresie zimowym rozegramy szereg sparingów z drużynami z Dolnego Śląska, aby w dalszym ciągu rozwijać się piłkarsko.

– Wracając do meczu z Odra Opole przez całe spotkanie prowadziliście grę. Zastanawia fakt dlaczego w naszej drużynie tylko kilku zawodników jest powoływanych na kadry, a w Odrze Opole w kadrze w tym roczniku występuje większość zawodników?
– Pytanie nie może być kierowane do mnie. Dla mnie każdy zawodnik tej grupy prezentuje poziom kadry wojewódzkiej. Mam nadzieję, że więcej Naszych zawodników dostanie szansę pokazania się na konsultacjach.

–  Ostatnio pojawiła się informacja na temat reformy ligi młodzika. Czy uważasz, że to dobry pomysł?
– Reforma to odpowiednie rozwiązanie, które daje możliwość rozwoju najlepszym drużynom oraz zawodnikom w Naszym Województwie. W końcu przez całą rundę będziemy mieli przeciwników na wyrównanym poziomie, co ma pozytywne przełożenie na Naszą jakość piłkarską. Takie mecze jak wczorajsze z Odrą na tym poziomie powinniśmy rozgrywać co tydzień.